Posiedzenie nr III:  Prezentacja |  Stenogram |  

Trzecie spotkanie zespołu śledczego ds. zagrożeń bezpieczeństwa państwa było poświęcone kłamstwom Antoniego Macierewicza oraz polityce obecnego kierownictwa MON. Ekspertem zespołu był Janusz Onyszkiewicz – były minister obrony narodowej.

– Polityka PiS i działania ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza bardzo współgrają z rosyjską wizją walki. To niesłychanie niepokojące – powiedział gość naszego zespołu.

Zdaniem Janusza Onyszkiewicza mamy do czynienia z „niemalże całkowitym zanikiem wiarygodności Polski jako partnera przewidywalnego, rzetelnego” oraz takiego, który „nie stwarza kłopotów” partnerom. – Dzieje się m.in. ze względu na działalność Antoniego Macierewicza, choćby jego wypowiedzi na temat katastrofy smoleńskiej, czy sprzedaży przez Egipt francuskich okrętów Mistral za 1 dolara do Rosji – powiedział. – Sytuacja jest w tej chwili bardzo niedobra. Jesteśmy na równi pochyłej i szybko się na tej równi pochyłej staczamy, jeżeli chodzi o pozycję Polski w NATO i w świecie – dodał Onyszkiewicz.

Zdaniem byłego szefa MON mamy bardzo napięte stosunki z Litwą. Próbujemy, chociaż w bardzo niewłaściwy sposób, ocieplać stosunki z Białorusią. – To, co się dzieje z Ukrainą to jest dramat – powiedział. – Musimy mieć przekonanie, że o tym, jaka będzie Europa, może się rozstrzygnąć nie na Bugu, tylko nad Donem. Bo tylko w sytuacji, kiedy będziemy mieli przyjazną, demokratyczną, zasobną i zorientowaną na współpracę z całą Europą, a więc także i z nami Ukrainę, możemy być znacznie bardziej spokojni o swoje bezpieczeństwo – dodał.

Zdaniem Onyszkiewicza Rosji zależy na skłóceniu wspólnoty europejskiej i euroatlantyckiej, a także osłabianiu poszczególnych państw. – Według doktryny szefa rosyjskiego sztabu generalnego, gen. Walerija Gierasimowa następna wojna, nie będzie wojną, w której rozstrzygające będzie zderzenie dwóch armii. To będzie wojna, w której będzie chodziło o to, żeby kompletnie zdemontować państwo od wewnątrz przy pomocy dezinformacji, wspierania rozmaitych grup kontestujących władzę, wspierania opozycji, mniejszości narodowych, skłócania wewnętrznego. W tej chwili niestety wyraźnie widać jak bardzo działania PiS i samego ministra Macierewicza realizują taki scenariusz, jak bardzo współgrają z rosyjską wizją walki. To jest rzecz niesłychanie niepokojąca – dowodził były szef MON.

Poseł Cezary Tomczyk krytykował ministra Antoniego Macierewicza m.in. za odejścia wielu doświadczonych dowódców wojskowych z sił zbrojnych, a także dobór najbliższych współpracowników, w tym m.in. b. rzecznika MON Bartłomieja Misiewicza oraz 21-letniego Edmunda Jannigera. Zarzucił szefowi MON rozbrojenie i zatrzymanie modernizacji polskiej armii.

– To likwidacja programu zakupu 50 śmigłowców wielozadaniowych za 13,5 mld złotych. Teraz na zakup śmigłowców zarezerwowano do 2022 r. prawie 7 mld złotych. Wniosek jest taki, że będzie tych śmigłowców mniej i będą droższe i będą później – podkreślił Cezary Tomczyk.

Minister Antoni Macierewicz niszczy polską armię, finansuje Wojska Obrony Terytorialnej kosztem reszty sił zbrojnych, ograniczając m.in. środki na marynarkę wojenną i siły specjalne. – Na wojska specjalne: 294 mln złotych, w tym samym czasie na wojska obrony terytorialnej – 1 mld 344 mln złotych – mówił poseł Tomczyk, przytaczając planowane przez MON wydatki w przyszłorocznym budżecie.

Szef resortu upolitycznił wojskowe służby specjalne, prace rządowej podkomisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej wciąż się przedłużają.

Żądamy dymisji Antoniego Macierewicza – powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska, szefowa naszego zespołu.