„Rosja już tu jest. Gdzie są służby?”

„Rosja już tu jest. Gdzie są służby?” – pod tym hasłem 12 stycznia 2023 r. zainaugurował swoje prace zespół śledczy ds. rosyjskich wpływów w polskim rządzie po 2015 r. i zaniechań służb. Jak wyjaśnił przewodniczący klubu KO Borys Budka dorobek zespołu posłuży jako gotowy materiał przedprocesowy wobec tych, którzy łamali prawo i wobec przedstawicieli służb, którzy wykazali bierność.


⁃ Musimy sobie odpowiedzieć na  pytanie, jakie były intencje PiS w podejmowaniu prorosyjskich działań i gdzie w tym wszystkim znalazły się nasze służby specjalne – podkreśliła przewodnicząca zespołu Joanna Kluzik-Rostkowska.


⁃ Nie ma przypadków – zaznaczył Marcin Kierwiński. – Od 2015 roku polskie służby jakby przestały się interesować bezpieczeństwem państwa, a skupiają się tylko na ochronie jednej partii.


Tomasz Siemoniak: wiele faktów jest znanych, ale dopiero zebranie ich w całość tworzy masę krytyczną. To choćby prorosyjska pajęczyna w najważniejszych urzędach państwa, związki PiS z partiami wspierającymi Putina, czy szkodliwe dla Polski transakcje, jak likwidacja Lotosu.


Gen. brygady Janusz Nosek, w latach 2008-2013 szef SKW: Jarosław Kaczyński jest zapatrzony w styl silnego przywódcy, jak Putin. Polska PiS podąża śladami tego reżimu – propaganda, niszczenie wolnych mediów, praworządności, polaryzacja społeczeństwa, zafałszowany język, ograniczenie parlamentaryzmu, ci sami wrogowie np. LGBT, rewizja historii. W świetle budowania przez Kaczyńskiego, Le Pen i Orbana alternatywnej dla UE Europy, pomimo ostrzeżeń USA o szykowaniu wojny przez Putina, trzeba postawić pytanie, czy Kaczyński liczył na szybki upadek Ukrainy? Gdyby odpowiedź była pozytywna, to wiele niezrozumiałych działań, stało by się jasnymi.


Gen. brygady Krzysztof Bondaryk, w latach 2008-2013 szef ABW: służby specjalne mają zadania ustawowe i nie podlegają one skreśleniu na podstawie polecenia służbowego. Sprzedaż Lotosu może być oceniana jako szkodliwa dla Polski, a mimo to służby były ślepe. Nie dopełniły obowiązków.


Gen. brygady Piotr Pytel, w latach 2014-2015 szef SKW: Tacy ludzie, jak Jacek Kotas, powiązany z rosyjskim biznesem i szefujący prywatnej fundacji, nie przeszliby procedury sprawdzającej ABW. Ale a był wiceministrem obrony w rządzie Kaczyńskiego. Ciekawe też, dlaczego Daniel Obajtek, szef Orlenu, nie został sprawdzony przez służby?

Pobierz dodatkowe materiały
Prezentacja multimedialna z posiedzenia zespołu

Stenogram z posiedzenia zespołu