Dwa jednobrzmiące apele w sprawie zamknięcia prac podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza wystosowali do prezydenta Andrzeja Dudy i do premiera Mateusza Morawieckiego członkowie zespołu śledczego Koalicji Obywatelskiej ds. bezpieczeństwo państwa. Zespół zebrał się we wtorek (10 marca 2020 r.) po raz pierwszy w IX kadencji Sejmu. Temat spotkania: dziesięć lat po katastrofie smoleńskiej: fakty i kłamstwa.

– Dość kłamstw PiS i Antoniego Macierewicza o zamachu i wybuchach, dość eksperymentów z parówkami, bo urąga to godności ofiar. Czas na zamknięcie prac podkomisji smoleńskiej, ujawnienie jej kosztów i działań prokuratury – zażądała przewodnicząca zespołu śledczego posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska. Poseł Maciej Lasek, były Przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, nazwał członków podkomisji Macierewicza amatorami. – Żaden z nich nie badał katastrof lotniczych. Przez cztery lata nie byli w stanie niczego udowodnić, zmanipulowali wyniki Wojskowej Akademii Technicznej, popsuli drugiego sprawnego tupolewa – wyliczał poseł Lasek.

Poseł Tomasz Siemoniak zwrócił uwagę, że podkomisja nie działa w próżni. Bierze za nią odpowiedzialność szef MON Mariusz Błaszczak, jego przełożony premier Mateusz Morawiecki oraz zwierzchnik sił zbrojnych prezydent Andrzej Duda. – Nikt w PiS nie ma odwagi przerwać tego haniebnego procederu kłamstw i manipulacji – podkreślił poseł Siemoniak. – Macierewicz nie rozliczył się z żadnego ze swoich kłamstw, a jest ich ponad sto. Żadna z jego zapowiedzi nie została zrealizowana – dowodził poseł Marcin Kierwiński, w ubiegłej kadencji Sejmu przewodniczący zespołu PO ds. katastrofy smoleńskiej. – Temat Smoleńska pojawia się, gdy jest to potrzebne PiS. Ma odwracać uwagę od bieżących problemów partii rządzącej – podsumował.

Komisja zamierza też zwrócić się do Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie kontroli decyzji o powołaniu podkomisji, zasadności przyznania i wydatkowania przez nią środków publicznych oraz zgodności działania podkomisji z procedurami i obowiązującym prawem.

 

Posiedzenie 1 w IX kadencji Sejmu:  Stenogram |  

Video "10 lat wstydu":