Posiedzenie nr XX  Stenogram |  Prezentacja

– Polska za rządów PiS spychana jest na Wschód w objęcia Rosji – alarmowali dziennikarze: Grzegorz Rzeczkowski, Tomasz Piątek i Piotr Maciążek zaproszeni na czwartkowe (18 lipca) posiedzenie zespołu śledczego PO ds. zagrożeń bezpieczeństwa państwa.

– Wykorzystując restauracje Lemongrass oraz Sowa & Przyjaciele rosyjskie służby zorganizowały podsłuchowy spisek wymierzony w polski rząd – ocenił dziennikarz „Polityki” Grzegorz Rzeczkowski. Autor książki „Obcym alfabetem” uważa, że poprzez aferę podsłuchową Rosja zrealizowała cel poboczny, czyli pogłębienie podziałów w polskim społeczeństwie i cel strategiczny – odrywanie Polski od struktur zachodnich. – Od tego, co z tą wiedzą zrobi polski rząd, Polacy, zależy nasza przyszłość, przyszłość Polski. Nie chciałbym, by powtórzyły się wydarzenia z XVIII wieku – zaapelował. Przewodnicząca zespołu Joanna Kluzik-Rostkowska przyznała, że gdyby PiS nie miał nic wspólnego z aferą podsłuchową, to powinien być zainteresowany jej wyjaśnieniem, tymczasem nic z tym nie robi.

– Czy pod rządami PiS zostaliśmy poddani rosyjskiej kolonizacji, kolonizacji hybrydowej? – pytał Tomasz Piątek. Autor demaskujących książek o Antonim Macierewiczu i Mateuszu Morawieckim uważa, że zarówno opisywani przez niego politycy, jak i inni liderzy obozu władzy od lat są uwikłani w sieć powiązań z Kremlem. Ta rozległa pajęczyna ma charakter polityczny, mafijny, biznesowy, wywiadowczy i propagandowy. – Wyrwanie Polski z kremlowskiej sieci to nasz obowiązek – podkreślał.

– PiS, wbrew retoryce, wspiera rosyjskie interesy i uzależnia nas od wschodniego sąsiada – zaznaczył dziennikarz Piotr Maciążek wymieniając m.in. rekordowy import węgla z Rosji, głosowanie posłów PiS przeciwko dyrektywie gazowej, czy roszady kadrowe w polskich spółkach skarbu państwa działających w obszarze energetyki. – Przypadki występują tylko w gramatyce – zaznaczył autor książki „Stawka większa niż gaz”.