Posiedzenie nr XIX  Stenogram |  Prezentacja

– Od 2016 roku rośnie w Polsce liczba przestępstw z nienawiści. Szacuje się, że może sięgać nawet 34 tysięcy – ujawnił na posiedzeniu zespołu śledczego PO ds. zagrożeń bezpieczeństwa państwa (3 lipca 2019 r.) Piotr Niemczyk, ekspert z zakresu bezpieczeństwa, współtwórca i były funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa. Tematem spotkania była „Mowa nienawiści a brutalna przestępczość”.

Piotr Niemczyk poinformował, że najczęstszymi ofiarami agresji spośród cudzoziemców są Ukraińcy. Ktoś nawet celowo uruchomił w Internecie system do wzbudzania nienawiści wobec nich. Polacy nie lubią również Arabów, Romów, Rumunów i Rosjan. Rośnie też przestępczość w domach i szkołach. Dwukrotnie wzrosła liczba zgłoszeń telefonicznych do Centrum Praw Kobiet. W 2018 roku takich zgłoszeń było 7 tysięcy. Rośnie liczba samobójstw wśród emerytów, co może wiązać się m.in. z drastycznym obniżeniem emerytur byłym policjantom. Następuje stygmatyzacja całych grup społecznych.

– Wzrost zachowań radykalnych nastąpił po 2015 roku. Dotyczy to każdej sfery życia. W szkołach, odkąd wprowadzono system 8-klasowy, przestępczość wzrosła o 50 procent. Taka atmosfera pomaga PiS w utrzymaniu elektoratu, bo uważa, że awantury, antagonizowanie i polaryzacja społeczeństwa służy partii. Do Jarosława Kaczyńskiego i do rządzących musi dotrzeć prawda, że trzeba skończyć z przyzwoleniem na ten styl uprawiania polityki – podsumowała przewodnicząca zespołu Joanna Kluzik-Rostkowska.