Posiedzenie nr XIV:  Stenogram

Patologia, nadużywanie uprawnień, mobbing podwładnych i skrajne upolitycznienie – tak o policji pod rządami PiS mówili funkcjonariusze zaproszeni na posiedzenie zespołu śledczego Platformy Obywatelskiej ds. zagrożeń bezpieczeństwa państwa, które odbyło się 12 marca w Sejmie.

Początkowo postanowiono, że posiedzenie zespołu będzie zamknięte ze względu na dobro gości. Kilka tygodni później okazało się jednak, że jeden z nich – Dawid Romaniuk, funkcjonariusz z Białegostoku, został zawieszony w wykonywaniu obowiązków służbowych. 4 kwietnia wystąpił też na konferencji prasowej w Sejmie dotyczącej m.in. patologii w podlaskiej policji. Uznaliśmy więc wspólnie z funkcjonariuszami, że zamieścimy jednak stenogram z posiedzenia zespołu śledczego, w którym uczestniczył Dawid Romaniuk.

Według policjantów, podlaska policja stała się „prywatnym folwarkiem” wiceszefa MSWiA Jarosława Zielińskiego, a ludzie, którzy mówili o tym głośno, są dzisiaj poza służbą. Niepokorni są „ujeżdżani” przez przełożonych i degradowani. – Taka sytuacja nie dzieje się tylko w województwie podlaskim, dzieje się w całej Polsce – zaznaczył gość zespołu śledczego PO, były funkcjonariusz policji Norbert Grzegorz Kościesza, który uczestniczył też w konferencji prasowej.

Potwierdza to posłanka PO Bożena Kamińska. Poinformowała, że z całego kraju przychodzą do niej listy od policjantów, opisujących nadużywanie władzy wobec nich i skrajne upolitycznienie służby, ale ani szef MSWiA, ani wiceminister Zieliński nie są zainteresowani poprawą sytuacji.
Konferencja prasowa z 4 kwietnia 2019 r.: