Posiedzenie nr XI (nie odbyło się):  Stenogram |  

Zaplanowane na 4 października posiedzenie zespołu śledczego Platformy Obywatelskiej ds. zagrożeń bezpieczeństwa państwa nie odbyło się. Straż Marszałkowska, podlegająca marszałkowi Markowi Kuchcińskiemu, nie wpuściła do Sejmu gościa zespołu – pułkownika Pawła Białka, byłego wiceszefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

– To sytuacja skandaliczna – oponowała przewodnicząca zespołu śledczego PO posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska. Przypomniała, że tematem miały być taśmy Mateusza Morawieckiego i wygaszanie przez PiS ABW. – Czego pan się boi panie premierze? – zapytała.

– Jesteśmy zbulwersowani takim traktowaniem opozycji. Sejm za czasów PiS stał się fortecą – podkreślił poseł Tomasz Siemoniak. Zaznaczył, że zespół chciał rozmawiać o ważnych dla ludzi sprawach, pytać o zleceniodawców nagrań, co wynika z afery taśmowej, kto może stać za kelnerami, kto tym wszystkim gra? – Te pytania okazały się zbyt groźne dla PiS – podsumował. Po odwołaniu posiedzenia zespołu jego członkowie podczas konferencji prasowej w Sejmie podkreślali, ze PiS-owi nie uda się zablokować opozycji ani zastraszyć byłych funkcjonariuszy ABW, którym stawiane są bezpodstawne zarzuty. Zwracali też uwagę, że wygaszanie ABW, na przykład w Radomiu, gdzie działa układ radomski, zamykanie jej delegatur i oddziałów zagraża bezpieczeństwu Polski.