Posiedzenie nr X:  Prezentacja  Stenogram |  

Osłabienie Polski, izolacja i wyprowadzenie nas z Unii Europejskiej jest działaniem na rzecz Rosji. Mam nadzieję, że politycy PiS wreszcie to zrozumieją – stwierdziła na posiedzeniu zespołu śledczego Platformy Obywatelskiej ds. zagrożeń bezpieczeństwa państwa jego przewodnicząca Joanna Kluzik-Rostkowska.

Posłanka podkreśliła, że afera podsłuchowa z 2014 r. osłabiła polskie państwo. Gość zespołu gen. Krzysztof Bondaryk, były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zwrócił uwagę, że w 2014 r. niezależna prokuratura nie podjęła wątków rosyjskich w sprawie zlecenia podsłuchiwania polityków przez biznesmena Marka Falentę. Skupiła się tylko na wątku towarzysko-biznesowym. – A sprawa jest ważniejsza niż nagranie kilku polityków przez kilku kelnerów. Chodzi o bezpieczeństwo państwa. Skoro teraz prokuratura podlega ministrowi, to on ponosi odpowiedzialność za wyjaśnienie sprawy wpływów rosyjskich na aferę podsłuchową w 2014 r. i na wybory parlamentarne w 2015 – powiedziała Kluzik-Rostkowska przypominając, że śledztwa w sprawie ingerencji Rosjan toczą się już w wielu państwach, m.in. w USA, Niemczech i Francji.

Gen. Bondaryk podkreślił, że strategia naszego wschodniego sąsiada pozostaje niezmienna od lat: zmarginalizowanie Polski, pozostawienie dzikiego pola wpływów rosyjskich pomiędzy Europą Zachodnią a Rosją. Od lat też Kreml gra na podział i skłócenie Polaków.

Pytany przez posła Grzegorza Furgo o likwidację jedenastu z szesnastu delegatur ABW i odejście ponad 1200 funkcjonariuszy Bondaryk odpowiedział: tendencja likwidatorska jego głęboko niepokojąca, ze względu na zagrożenia rosyjskie, ale też na zagrożenie terroryzmem. – Być może to głupota PiS, cynizm albo działanie celowe – podsumował poseł Paweł Suski.