Posiedzenie nr VIII:  |  Video

– Polski przemysł zbrojeniowy poniósł ogromne, trudne do wyliczenia straty za rządów PiS. Wyrzucono fachowców, rozbito zespoły. Nie da się nadrobić opóźnienia w rozwoju tego przemysłu – ocenił były wiceprezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, wieloletni prezes Huty Stalowa Wola, Krzysztof Trofiniak, który w środę (25 kwietnia 2018 r.) był gościem zespołu śledczego Platformy Obywatelskiej ds. zagrożeń bezpieczeństwa państwa.

– Świat nam ucieka, a my dyskutujemy o gigantycznej zapaści w polskim przemyśle zbrojeniowym. To Armagedon – mówił były minister obrony narodowej, poseł Tomasz Siemoniak. Tłumaczył, że to niezwykle poważny temat, którego nie należy odpuszczać. – Pytanie, czy za działaniem odpowiedzialnego za to Antoniego Macierewicza stało szaleństwo, czy była to celowa próba obniżenia zdolności obronnych Polski? Nowy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak musi to wyjaśnić i wreszcie zrobić audyt po rządach Macierewicza w MON – zaapelowała przewodnicząca zespołu Joanna Kluzik-Rostkowska.

Podczas posiedzenia zwracano uwagę, że Polska Grupa Zbrojeniowa stała się łupem politycznym ekipy Macierewicza. Pomimo panoszącego się Bizancjum i lukratywnych kontraktów dla amerykańskich lobbystów, kancelarii prawnych i firm PR, ekipa nie odniosła żadnych sukcesów. Czy ktoś poniesie za to odpowiedzialność?

– Antoni Macierewicz zamienił PGZ w dobre źródło finansowania działaczy partyjnych. Z 60 do 270 osób zwiększono zatrudnienie, dwukrotnie zarobki prezesów do 90 tys. zł, a mimo to nie wprowadzono żadnego nowego programu. Kontynuowane są jedynie projekty wyrzuconych fachowców – zwróciła uwagę Kluzik-Rostkowska. Spółkami zbrojeniowymi rządzą ludzie bez żadnego przygotowania, akwaryści, harcerze, kierowcy, znajomi królika.

– Nawet wypiekacz ciasteczek cynamonowych – dodał Trofiniak. A tymczasem produkt zbrojeniowy wymaga od trzech do dziesięciu lat prac badawczo-rozwojowych, bez fachowców to jest niemożliwe.

Zespół chce, by na jednym z najbliższych posiedzeń katastrofalną sytuacją w PGZ zajęła się Sejmowa Komisja Obrony Narodowej.