Konferencja prasowa:  Video

Prokurator generalny i minister koordynator służb specjalnych powinni zająć się wyjaśnieniem wszelkich wątpliwości związanych z działalnością byłego szefa MON Antoniego Macierewicza, w szczególności powiązań jego współpracowników z rosyjską mafią – zaapelowali członkowie zespołu śledczego PO ds. zagrożeń bezpieczeństwa państwa na konferencji prasowej w Sejmie (21.02.2018).

Przewodnicząca zespołu Joanna Kluzik-Rostkowska przypomniała, że na pierwszym posiedzeniu 26 października 2017 r. posłowie zajęli się Jackiem Kotasem, wiceministrem obrony narodowej w 2007 r., twórcą Narodowego Centrum Studiów Strategicznych, późniejszego zaplecza eksperckiego dla Antoniego Macierewicza. – Jacek Kotas to człowiek, dla którego SKW w 2006 roku popełniła naszym zdaniem przestępstwo i skłamała w sprawie jego oświadczenia i zatrudnienia. Chcemy, żeby prokuratura się tym zajęła – mówiła Kluzik-Rostkowska.

Powołała się też na wywiad w tygodniku „Polityka”. Ewa Domżała twierdzi w nim, że Jacek Kotas, były prezes firmy, której jest współwłaścicielką, miał kontakty z sołncewską mafią, rosyjską organizacją przestępczą. – Rodzi się pytanie: jeśli Jacek Kotas miał kontakt z sołncewską mafią, to jak daleko sołncewska mafia jest w stanie ingerować w nasze życie polityczne? – zapytała Kluzik-Rostkowska.

Tomasz Siemoniak, członek zespołu podkreślił, że sprawę należy wyjaśnić do końca. – Oczekujemy od prokuratora generalnego ministra Zbigniewa Ziobry, że osobiście będzie nadzorował sprawy związane z Antonim Macierewiczem, bo tych wątpliwości jest zbyt dużo i są one zbyt poważne, by przechodzić nad nimi do porządku dziennego. Jego odwołanie z rządu nie zamyka tematu – zaznaczył Siemoniak.

Grzegorz Furgo, członek zespołu dodał, że nad Macierewiczem zbierają się czarne chmury. – To człowiek odpowiedzialny za tzw. religię smoleńską, poważne kłamstwo i kompromitację Polski z tym związane, a teraz dochodzą jeszcze bardzo poważne zarzuty, bo ludzie, którzy go otaczali, współpracowali z mafią rosyjską – podkreślił Furgo. Przypomniał, że na dodatek kongres amerykański przesłuchuje też proputinowskiego przyjaciela Macierewicza Danę Rohrabachera.