Posiedzenie nr V: |  Stenogram |  

Sprawa Iriny O. – tłumaczki, która brała udział w przekładzie na język rosyjski raportu z likwidacji WSI – to temat piątego posiedzenia zespołu.

– Raport na temat Wojskowych Służb Informacyjnych powstał w 2006 roku z inicjatywy Antoniego Macierewicza, ówczesnego wiceministra obrony narodowej i likwidatora WSI. Raport dekonspiruje polski wywiad i kontrwywiad wojskowy. Minister (Macierewicz) ujawnia tajniki pracy wojskowych służb specjalnych, ujawnia nazwiska osób współpracujących z WSI” – przypomniał w trakcie posiedzenia poseł Cezary Tomczyk.

Jak dodał, Antoni Macierewicz zlecił następnie przetłumaczenie raportu Irinie O. – żonie Marka Z., polskiego dyplomaty, obecnie konsula w Moskwie.

W czasach PRL Marek Z. i Macierewicz obracali się w tych samych kręgach opozycji demokratycznej.

Służba Kontrwywiadu Wojskowego podejrzewała tłumaczkę o związki z rosyjskim wywiadem.

Gościem piątego posiedzenia zespołu był mec. Antoni Kania-Sieniawski – pełnomocnik gen. Pytla i major Magdaleny E., która odeszła niedawno z wojska. Magdalena E. a w przeszłości badała działalność Iriny O.

Joanna Kluzik-Rostkowska w trakcie posiedzenia zapowiedziała, że w środę do premiera Mateusza Morawieckiego ma trafić list, opisujący działalność zespołu śledczego ds. zagrożeń bezpieczeństwa państwa. – Ponownie apelujemy w nim o dymisję szefa MON Antoniego Macierewicza – zapowiedziała przewodnicząca zespołu.

Zachęcamy do obejrzenia posiedzenia – TUTAJ.