Posiedzenie nr IV:   |  Stenogram |  

Kim jest amerykański lobbysta Alfonse D’Amato i co go łączy z szefem MON? – na te pytania podczas czwartego posiedzenia odpowiedzieli członkowie zespołu śledczego ds. zagrożeń bezpieczeństwa państwa.

Naszym gościem był generał brygady Jarosław Stróżyk – były zastępca szefa wywiadu NATO.

Zerwanie kontraktu na Caracale, VIP-owskie samoloty Boeinga bez przetargu, tajemnicza fundacja Friends of Poland – co łączy wszystkie te sprawy? Alfone D’Amato oraz Antoni Macierewicz.

– Kupujemy sprzęt bezpośrednio od rządu amerykańskiego. Dlaczego Polska ma płacić panu D’Amato tak duże pieniądze? To jest tak, jakby państwo poszli do dealera samochodów i jeszcze mu dopłacili za to, żeby wam wybrał dobry samochód. Zawsze byłem zwolennikiem, żeby Polskę reprezentowała jaka firma PR-owa, ale nie lobbysta! Korzyść odnosił tu wyłącznie pan D’Amato – powiedział zaproszony na posiedzenie ekspert. – Pomijam to, że pan D’Amato działał na rzecz pięciu zbrojeniowych koncernów, ale jak czytam co miał robić, to jest to dokładnie to, co powinna robić ambasada. Kompletnie nie rozumiem po co została zawarta umowa z nim – dodał Jarosław Stróżyk.