Posiedzenie nr II:  Prezentacja |  Stenogram |  

– Dlaczego pan kłamie panie ministrze Macierewicz? Dlaczego kolejny raz w tak ordynarny sposób próbuje pan opinię publiczną? – pytał poseł Tomasz Tomczyk w trakcie drugiego posiedzenia zespołu śledczego ds. zagrożeń bezpieczeństwa państwa. Ekspertem drugiego posiedzenia zespołu był Piotr Niemczyk – były wiceszef wywiadu Urzędu Ochrony Państwa.

Sprawa Jacka Kotasa w kontekście powiązań resortu obrony z kierowaną przez niego fundacją Narodowe Centrum Studiów Strategicznych – to jeden z tematów drugiego posiedzenia zespołu.

Przypomnieliśmy ubiegłoroczne zapewnienie ówczesnego rzecznika MON Bartłomieja Misiewicza, który na Twitterze pisał „nikt z kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej nie ma związków z Narodowym Centrum Studiów Strategicznych”. Wpis był to reakcją na prezentację stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, które podało, że Jacek Kotas jest zamieszany w tzw. aferę reprywatyzacyjną w Warszawie.

Dowiedliśmy, że wbrew tym deklaracjom, w MON pracują osoby związane z NCSS. Jedną z nich jest wiceszef resortu Tomasz Szatkowski – współzałożyciel i b. prezes centrum.

– Wokół Ministerstwa Obrony Narodowej istnieje cała pajęczyna powiązań z Narodowym Centrum Studiów Strategicznych – powiedział poseł Cezary Tomczyk. – Jest bardzo wiele osób, które nie pośrednio – przy okazji różnych ekspertyz – ale w sposób bezpośredni, pracują z ministrem obrony narodowej, biorą udział w najważniejszych spotkaniach. Mało tego – opracowują koncepcje, które dla ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza są kluczowymi z punktu widzenia jego wizji obronności Rzeczpospolitej Polskiej – dodał.

Cezary Tomczyk wymienił z nazwiska sześć osób związanych w przeszłości z Narodowym Centrum Studiów Strategicznych, a dziś pracujących w MON lub podległych mu podmiotach. To przede wszystkim współzałożyciel i były prezes fundacji, obecnie wiceminister obrony narodowej i pełnomocnik MON ds. Strategicznego Przeglądu Obronnego – Tomasz Szatkowski. Kolejne osoby to: Hubert Królikowski – doradca Szatkowskiego, Bolesław Piasecki – ekspert NCSS, współpracownik Macierewicza, także ekspert NCSS oraz Grzegorz Kwaśniak – pełnomocnik szefa MON ds. tworzenie Obrony Terytorialnej Kraju (również ekspert NCSS).

– Z fundacją, jako ekspert, związany jest ponadto zwolennik działań Rosji na Ukrainie płk Krzysztof Gaj, który opracował dla MON koncepcję obrony terytorialnej oraz szef rady nadzorczej zakupionej w tym roku przez MON spółki Exatel (jednocześnie członek rady Fundacji NCSS) Tomasz Snażyk – mówił Cezary Tomczyk. – Dlaczego pan kłamie panie ministrze Macierewicz? Dlaczego kolejny raz w tak ordynarny sposób próbuje pan opinię publiczną? – dodał.

Ekspertem drugiego posiedzenia zespołu był Piotr Niemczyk – były wiceszef wywiadu Urzędu Ochrony Państwa. – Zdawałem sobie sprawę z tego, że MON korzysta z różnego rodzaju doradców, ekspertów, konsultantów i firm doradczych, ale nie zdawałem sobie sprawy, że aż w takiej skali korzysta z tej organizacji, jaką jest Narodowe Centrum Studiów Strategicznych – powiedział. – Być może nie w sposób bezpośredni, ale da się zauważyć pewne powiązania NCSS z kapitałem rosyjskim – dodał. Przy okazji nawiązał do śledztwa jakie obecnie toczy się w USA, a dotyczy powiązań otoczenia prezydenta Donalda Trumpa z kapitałem rosyjskim.

– Jest pytanie, dlaczego w Stanach Zjednoczonych, jeżeli ktoś kręci, jeżeli chodzi o jego powiązania z rosyjskim kapitałem, czy z jakimikolwiek innymi instytucjami rosyjskimi ponosi konsekwencje, a w Polsce w ogóle nie sposób na to pytanie znaleźć dobrej odpowiedzi? – zastanawiał się gość naszego zespołu. – Polską interesują się służby specjalne Rosji, przede wszystkim wywiad wojskowy GRU. Nadreprezentacja agentury GRU jest tutaj szczególnie wyraźna, więc jeżeli to wywiad wojskowy, to MON się wydaje absolutnie naturalnym, zupełnie priorytetowym celem – dodał Niemczyk.

Joanna Kluzik-Rostkowska, przewodnicząca naszego zespołu zaapelowała do premier Beaty Szydło, by przyjrzała się powiązaniom MON z NCSS i przekazała te informacje podległym sobie służbom. Zapowiedziała ponadto, że Platforma Obywatelska złoży w Sejmie wniosek o zwołanie posiedzenia komisji obrony narodowej na temat powiązań resortu Antoniego Macierewicza z Narodowym Centrum Studiów Strategicznych.